Ile ton może unieść najsilniejszy dźwig na świecie?

Dźwigi to maszyny niezastąpione na budowach – ale nie tylko. Okazuje się, e dźwigi wykorzystywane są również poza lądem. I głównie o takich dziś powiemy, ponieważ to one biją rekordy, jeśli chodzi o udźwig. W tym artykule odpowiemy na pytanie, ile ton może unieść najsilniejszy dźwig Poznań na świecie. Powiemy również o najwyższym dźwigu. Zapraszamy do lektury.

Żuraw pływający

Czy wyobrażasz sobie żurawia (choć jest różnica między dźwigiem, a żurawiem, w tym artykule będziemy używać tych nazw zamiennie), który bez problemu rozprawi się z ładunkiem, o wadze 30 samolotów pasażerskich? Wydaje się to wręcz niemożliwe. Co więcej, ten dźwig Poznań zanurzony jest w połowie w wodzie. Chodzi o SSCV Thialf. Ma on miano najsilniejszego żurawia na świecie, o największym udźwigu przekraczającym 14 200 ton. Ten pływający dźwig ma ponad 200 m długości i 88 m szerokości. Wyporność tego kolosa to niemal 200 tysięcy ton! Jego załoga liczy ponad 700 osób.

Liebherr 13000

W świecie dźwigów i żurawi, jedną z najbardziej znanych marek jest Liebherr. To prawdziwi specjaliści od mega konstrukcji. Model 13000 jest żurawiem gąsienicowym o kratownicowym ramieniu. Jego wysokość to aż 246 m, co daje nam 9 m więcej niż mierzy Pałac Kultury i Nauki w Warszawie! Mimo takich gabarytów kompaktowa konstrukcja pozwala na łatwy transport. Udźwig kolosa to nawet 3000 ton, a waga całkowita 5000 ton.

usługi dźwigowe Poznań

Dźwig Poznań samojezdny, który robi wrażenie

Na znawcach ogromne wrażenie robi żuraw samojezdny LTM 11200-9.1. Dlaczego jest tak wyjątkowy? Posiada ramie teleskopowe, które poradzi sobie z ciężarem nawet 1200 ton. Ma także najdłuższy na świecie wysięgnik teleskopowy o długości 100 m oraz przeciwwagę 202 tony. Jego zasięg w pionie to imponujące 188 m i umożliwia prace w promieniu 136 m. Niesamowity jest fakt, iż przy takich gabarytach potrafi rozwinąć prędkość nawet 75 km/h. Do czego wykorzystuje się takiego olbrzyma? Między innymi do pracy przy budowie największych na świecie turbin powietrznych E-126, przy przenoszeniu i wznoszeniu ich 63 metrowych skrzydeł.

Usługi dźwigowe Poznań przy operowaniu takich kolosach muszą być ekscytujące.