Każde gospodarstwo rolne, w większej lub mniejszej ilości wytwarza odpady. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, kto odpowiada za ich odbiór o utylizację? Zapoznaj się z artykułem i dowiedz się najistotniejszych informacji na ten temat.
Odpady rolnicze – co do nich zaliczamy?
Osoba prowadząca działalność rolniczą nie może oddawać wytworzonych odpadów w swojej działalności razem z odpadami z gospodarstwa domowego. Jakie materiały zaliczamy do odpadów pochodzących z działalności gospodarczej? Są nimi środki ochrony roślin i opakowania po nich, folie, sznurki, worki po nawozach, opony, przepracowane oleje silnikowe czy resztki roślin z upraw.
Odbiór odpadów rolniczych – kto się tym zajmuje?
Odbiorem i zagospodarowaniem odpadów rolniczych nie zajmują się firmy, które odbierają śmieci z gospodarstw domowych. Każda gmina powinna powołać odpowiedni organ, który zajmować będzie się odbiorem folii rolniczej, sznurków, opon i innych odpadów, które wytwarzane są w gospodarstwach rolnych. Jeśli chodzi o opony, to w miejscach, gdzie są one wymieniane powinny zostać te zużyte. Zgodnie z prawem obowiązek utylizacji opon po ich wymianie należy do przedsiębiorcy zajmującego się tą działalnością.
Na co zwracać uwagę wybierając firmę, która zajmuje się odbiorem odpadów?
Jest możliwość wyboru odpowiedniej firmy, która zajmuje się odbiorem odpadów rolniczych. Na co warto zwrócić uwagę, wybierając odpowiednią z nich? Jest to na pewno kompleksowość usług. Firmy, które zajmują się nie tylko odbiorem odpadów, ale również ich neutralizacją oraz zagospodarowanie, są bardziej pożądane niż te, które zajmują się tylko ich wywozem. To, co ważne jest jeszcze podczas wyboru odpowiedniej firmy to: cena, miejsca, z których zabierane są odpady, rodzaj zabieranych odpadów, czy lokalizacja, w której działa firma.
Odpady powstające z działalności rolniczej mogą być bardzo szkodliwe dla środowiska. Dlatego warto współpracować z firmą, która będzie regularnie je odbierała.