Rynek pracy rozwija się prężnie. Jedne zawody przechodzą w zapomnienie, a w ich miejsce pojawiają się nowe. Każdy z nas ma możliwość przebranżowienia się. Na rynku dostępne są szkolenia i kursy, dzięki którym można zdobyć nowe kwalifikacje. Przykładem takich szkoleń i kursów są uprawnienia na hakowego. Co o nich warto wiedzieć? Czy warto się na nie zdecydować?
Szkolenie hakowy – zakres wiedzy
Szkolenie hakowego składa się z wiedzy teoretycznej i praktycznej. Etap końcowy to egzamin wewnętrzny, uprawniający do wykonywania zawodu. Do teoretycznych zagadnień należą:
- wiadomości o dozorze technicznym,
- ogólne wiadomości o urządzeniach transportu bliskiego,
- typy stosowanych urządzeń dźwigowych wyposażonych w hak,
- czynności operatora,
- budowa urządzeń dźwigowych,
- przenoszenie ładunków,
- BHP,
- bezpieczna wymiana butli gazowej.
Na czym dokładnie polega kurs hakowy?
Fachowiec obejmujący tę posadę odpowiedzialny jest za zawieszanie i odczepianie ładunków. Do zadań hakowego należy również
- precyzyjne określenie masy oraz położenia środka ciężkości ładunku, a także sposób jego uwolnienia,
- dokładnie określa układa plan pracy;
- dobiera odpowiedni rodzaj zawiesi;,
- przygotowuje linki kierunkowe,
- określa miejsce rozładunku.
Praca hakowego wymaga precyzji, opanowania oraz umiejętności, które dotyczą podejmowanie decyzji w sytuacjach zagrażających życiu lub zdrowiu.
Jest wiele miejsc, które oferują szkolenie hakowego. Warto wybrać miejsce, które oferuje zajęcia teoretyczne oraz praktyczne. Dzięki temu zdanie egzaminu będzie sprawiało nam mniej stresu. Ogromna zaletą tych szkoleń jest fakt, że certyfikat wydawany jest bezterminowo. Pracę na tym stanowisko można zdobyć w różnych firmach. Obsługiwać możemy suwnice, żurawie, wyciągarki oraz wciągarki.